Tütün Değerlendirmeleri

Türkiye’nin Old School Nargile Tütünü Markası: Rosanna Tobacco

3 Dakikalık okuma

Rosanna Tobacco markasını bilmeyen yoktur sanırım. Türkiye’de Şerbetli markası ile birlikte nargilelik tütün üreten en eski firmalardan birisi. Hatta bir ara yolları Adalya ile kesiştiğini biliyoruz. Daha sonra Adalya ayrılınca tek başına yola devam ettiler. Symrna Tobacco olarak yurtdışı piyasada, özellikle Latin Amerika pazarında oldukça tutulan bir marka yarattılar. Yurtdışında göstermiş oldukları başarıdan dolayı tebrik etmek istiyorum. Biz şimdi biraz Rosanna’dan bahsedelim 🙂

Rosanna’nın piyasanın en eskilerinden biri olduğunu biliyoruz. Şuanda da ne yazık ki en eskilerden biri olmamanın dezavantajını yaşıyor olabilirler. Nargile piyasasında çünkü her zaman en son çıkan ürünlere ve kendini yenileyen markalar takip ve tercih ediliyor. Açıkçası benim Rosanna’yı ilk kez duymam bundan sanırım 4-5 yıl önceydi. Nargileci arkadaşlarımız tek tük ürünlerini kullanıyordu Rosanna’nın. Benim şahsen eve alıp kullanmam da 1 yılı buluyor.

Kendileri bana ilk numune yolladıklarında ağırlıklı olarak Symrna ürünleri bulunuyordu. Dolayısıyla Symrna ürünlerine burada ulaşamayacağınız için bir değerlendirme yazmaya gerek duymamıştım, her ne kadar ürünlerine bayılmış olsam da. Daha sonra Symrna adı altında yurtdışına satılan ürünleri yurtiçine Rosanna Tobacco markası ile çıkardıkları zaman ben de ürünlerini satın alıp sizleri bu yazı ile kavuşturmuş oluyorum. Gelin hangi tatları denedim ve nasıl sonuçlar aldım.

 • İlk ve en önemlisi Rosanna Kapiçino: Şunu söyleyebilirim ki Nakhla’dan sonra içilebilecek en iyi kapiçino aromasına sahip. Neden Nakhla’dan sonra? Nakhla sahip olduğu tütün yapısından dolayı daha ağır ve ağır bir tütün içmek isteyenler tercih ediyor. Rosanna bu ağırlığı size vermese bile tat ve yoğunluk olarak Nakhla’dan aşağı kalır yanı yok. Tek kötü yanı 1 saat gibi bir süre gitmesi. Onun haricinde benim kapiçino aroması olarak kesinlikle ve kesinlikle tercih edeceğim bir aroma.
 • Hindistan cevizi: Aslında hindistan cevizinin ne kadar başarılı ve karışımlarda kullanılabileceğini True Passion‘dan Rufy Ello ile öğrenmiş olsak da, Rosanna Hindistan Cevizi aroması kesinlikle True Passion yerine tercih edilebilecek bir aroma. Özellikle True Passion’ın son zamanlardaki kötü gidişatını göz önünde bulundurursak kesinlikle Rosanna Hindistan Cevizi aromasını denemelisiniz. Zor bir aroma ve Türkiye’deki rakipleri de geride bırakıyor.
 • Muz: Tek başına içilmesi zor olduğundan dolayı ben şahsen karışımlarda kullanmaktan zevk aldığım ve mutfağınızda kesinlikle olmasını düşündüğüm bir aroma. Baskın olduğu için kiloluk ya da yarım kiloluk yerine varsa 125, 250 ya da 50 gr olarak tercih edebilirsiniz.
 • Pişmiş Şeftali: Hepimiz bu aromayı Şerbetli ile tanıdık. Her ne kadar Şerbetlinin bu konuda söz sahibi olduğunu bilsek de Rosanna bu konuda da tecrübesini konuşturmuş. Baharatlı şeftalinin tadını alttan çok hoş bir lime tadı destekliyor ve bu benim çok hoşuma gitti. Sek içimi de gayet iyi olan bu tadı karışımlarda da cesurca kullanabilirsiniz.
 • Lucky Man: Çikolata, Muz, Karamel ve fındık ile mükemmel bir karışım dokusu oluşturulmuş. Biraz da Rosanna Hindistan cevizi ile destekleyince tadından yenmeyen bir karışım ortaya çıkıyor. Kesinlikle önereceğim aromalarından diyebilirim.
 • Ruby beni çok şaşırttı. Kutusunu açarken buram buram aldığım çilek kokusu içim esnasında yok denecek kadar azdı. İki farklı lülede yapmama rağmen sonuç değişmedi. İçim süresi boyunca vivident freshliği vardı. Ortalama 1 saat içim süresi bunda da devam ediyor.
 • Tropicool: Başarılı bulduğum bir yaz aroması. Mango ve Ananasa ek olarak güzel bir buz havası da estiriyor. İçim bittiğinde Mangonun tadı dilinizin ucunda kaldığını hissedeceksiniz.
 • Mamma Mia: Daha önce Symrna’da denediğim bu tadın Rosanna çatısı altında da satışa sunulması beni çok sevindirdi. Kavun tadının ön planda olması ve arkadan kaktüs tadı karışımı başarılı kılıyor.

50 gramını bulabildiğim ve denediğim aromalar bu şekildeydi. Denedikçe yazıyı güncelleyeceğim ama yazıda belirtmiş olduğum aromaları kesinlikle denemelisiniz.

Rosanna Tobacco ürünleri lüle seçiyor ne yazık ki. Ben en iyi performansı Da Vinci Terra lülesi ve elekli yanmaz ile aldım. Size de bu kurulumu öneriyorum. Ayrıca hemen hemen bütün ürünlerin ortalama içim süresi 1 saat diyebilirim kabaca. Bu da bizim için kabul ettiğimiz ortalama içim süresi.

Rosanna Tobacco ürünlerine Metsan Nargile’nin online sayfasından sipariş verebilirsiniz. 50 Gr olan ürünleri almak istediğinizde mutlaka telefonla arayıp stok bilgisini kontrol edin.

Herkese keyifli içimler. Unutmayın, nargile sağlığa zararlıdır.

Rosanna Ürünlerini Değerlendir
Kullanıcı Değerlendirmeleri
 • Sending
  Pişmiş Şeftali
 • Sending
  Kapiçino
 • Sending
  Elma
 • Sending
  Nane
 • Sending
  Red Bull
 • Sending
  Tropicool
 • Sending
  Ugly King
 • Sending
  Şeftali
 • Sending
  Cola Dragon
 • Sending
  Limon
 • Sending
  Ruby
 • Sending
  Bisküvi
 • Sending
  Mamma Mia
 • Sending
  Lucky Man
 • Sending
  Yaban Mersini
Yazıyla ilgili diğer paylaşımlar
Tütün Değerlendirmeleri

Revoshi: 2. Kısım

3 Dakikalık okuma
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba! Ellerinizden öper, bir kızım oldu. Bu süre zarfında sizlerle birşey paylaşamadım. Nargile içmeye yavaş yavaş tekrardan…
Tütün Değerlendirmeleri

ONA Tobacco İncelemesi Round 2

2 Dakikalık okuma
ONA Tobacco, arkasına aldığı rüzgarı doğru kullanarak talep doğrultusunda ürün gamını geliştirmeye devam ediyor. Biz de bu gelişmeleri arayı çok açmadan sizlere…
Tütün Değerlendirmeleri

ONA Bayılacaksınız: ONA Tobacco İncelemesi

4 Dakikalık okuma
Türkiye çapında en büyük nargile mekan zincirlerinden biri olan Ottoman Nargile Atölyesi’nin, yaklaşık 2 yıldır titizlikle yürüttükleri arge çalışmasının sonucu ortaya çıkardıkları…

Leave a Reply