Tütün Değerlendirmeleri

ONA Bayılacaksınız: ONA Tobacco İncelemesi

4 Dakikalık okuma

Türkiye çapında en büyük nargile mekan zincirlerinden biri olan Ottoman Nargile Atölyesi’nin, yaklaşık 2 yıldır titizlikle yürüttükleri arge çalışmasının sonucu ortaya çıkardıkları ONA Tobacco markasına ait ürünleri bu yazıda sizler için değerlendireceğiz. Spoiler vermeden duramayacağım, tek kelime ile mükemmel 🙂

Ottoman Nargile Atölyesi’ni daha önce ne kadar duydunuz bilmiyorum ama, Ege, Akdeniz ve güney Marmara bölgeleri başta olmak üzere geniş bir franchise ağına sahip ve temelinde nargile üzerine kurulu bir marka. Kullanmış oldukları takımlar ve tütünler/karışımlar standart olduğu için İzmir’de yaşadığınız deneyim ile Marmaris’te yaşadığınız deneyim aynı. Bunu başarmış bir ağ bildiğim kadarıyla henüz yok. ONA Tobacco da bu oluşumun en önemli meyvelerinden biri. 2018’de kurulan tütün fabrikası, uzun bir arge çalışmasının sonucunda bize bu güzel ürünleri sunmayı başardı.

ONA Tobacco
ONA Tobacco

Özellikle pandemi sürecinin başlamasıyla beraber yurtdışındaki ürünlere hasret kaldığınızı biliyorum. ONA Tobacco, hedeflediği Avrupa pazarındaki ürünlerle yarışabilmek için çizgiyi en yukarıya koymuş ve onlarla yarışır hale gelmiş. Bu yüzden, özellikle Almanya’dan ürün bekleyen takipçilerim için diyebilirim ki beklediğiniz ürün artık bandrollü olarak ayağınıza kadar geldi. Orta – kısa arasında kesime sahip olan birinci sınıf virginia tütün yapısı, kararında şerbetlendirilmesi, gerçeğe en yakın kullanılan aromalar, karışımlardaki dengenin iyi sağlanması ve 1.5 saatten fazla yoğun ve doyurucu tat vermesi gibi bütün göz kamaştırıcı özellikleri bünyesinde barındıran ONA Tobacco gerçekten de bir tütünden beklediğiniz herşeyi dolu dolu bizlere sunuyor. Gelin isterseniz denediğim aromalara yakından bakalım…

 • Manifesto: Mango, maracuja buzdan oluşan bu karışımı başka markalarda da denemiştim. Denediğim o markalarda, mangonun ve maracujanın o yapay tatları bende olumsuz intiba bırakmıştı. ONA’da bu karışım o kadar iyi olmuş ki ne maracuja bayıyor ne da mango pasif kalıyor. Tatlar o kadar doğru ve o kadar güzel harmanlanmış ki içerken adeta mest oluyorsunuz.
 • Bubblade: Karpuz ve sakız anca bu kadar mükemmel olabilirdi. Mükemmel karpuz tadına baymayan bir vivident tadı eşlik ediyor. Eskiden tattığımız bahreyn karpuz – vivident e göz kırpan ama ondan da kat kat daha iyi olan bu karışımı eminim o tadı bilmeyenler kadar eski içiciler de çok beğenecektir.
 • Non – Stop: Açıkçası içeriğine bakmayana kadar bunun pişmiş şeftali olduğunu anlamakta güçlük çektim. Şerbetliden bildiğimiz klasik pişmiş şeftali tadından farklı, baharatsız ama çok tatlı bir şeftali aroması yoğunlukta. Eleştirdiğim bir başka nokta lime tadı. Maalesef lime, hem tat olarak memnun etmiyor hem de şeftaliden sonraki bir alt nota olması gerekirdi bence.
 • Orange cream: Beklenen portakal krema ayağınıza kadar geldi 🙂 Paketinden çıkarırken eticin tadını alıyorsunuz. İçerken güzel bir portakal aroması önde ve arkada da güzel bir krema aroması destekliyor. Temennim krema aromasının bir tık daha arttırılması ama bu şekilde de gayet güzel ve en çok tutulacak aromalarından biri olmuş.
 • Grape mint: Harika bir yeşil üzüm hazırlamışlar bizim için. Açıkçası piyasadaki en iyi yeşil üzüm diyebilirim (Siyah üzüm ile karıştırmayın) Nane konusunda bir eleştiri yapmam gerekiyor ama. Nane yerine bizi bir mentol aroması karşılıyor. Keşke bu mentol yerine güzel bir bahçe nanesi olsaydı daha güzel olurdu diye düşünüyorum.
 • Blueberries: Sıkı bir yabanmersini hayranı olarak oldukça beğendiğimi söyleyebilirim. Piyasada malum sek olarak kaliteli bir yaban mersini bulamıyordum. Mutfağımın daimi üyesi olacağını söylemeliyim. Özellikle grape mint aroması ile karıştırınca ortaya son derece mükemmel bir üzüm-yaban karışımı çıkıyor.
 • Çift Elma: Çift elma konusunda birşeyler söyleyecek en son insan benim heralde. ONA Tobacco Çift Elma aromasını seven olduğu kadar sevmeyenler de çok fazla. Ben sevemeyenler tarafındayım 🙂 Sebebi ise aşırı derecede tatlı olması ve buna acımsı bir tadın eşlik etmesi idi. Çift elma konusunda Revoshi 01 Anason ile devam edeceğim sanırım.
 • Vivident ve Tarçın – Sakız: İkisi de çok doğru çok hoşuma giden tatlar oldu. 50 Gr olarak çıkarsa alıp karışımlarda kullanabilirim.
 • Fucking Fresh: Kafeye gittiniz, abi bana meyveli freş bir karışım yap dediğinizde önünüze gelen karışım o karışım bu karışım resmen 🙂 Sek olarak da çok beğensem de benim için daha çok karışım aroması olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Bubblade ya da Manifesto ile karışımlarda çok güzel gidecektir.
 • La Boom: Ejder meyvesi ile tropikal meyvelerin karışımı gayet güzel ve dengeliydi. Karışımlarda da çok güzel gideceğini düşünüyorum.
 • 37: Guava – Ice karışımı. Sade guava tadı biraz baydı açıkçası ama meyveli karışımlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Bonus: Spiced Chai – Henüz piyasaya çıkmamış olmasına rağmen aldığımız numuneler ışığında deneyimleme şansım oldu. Fumari’yi tahtından sallayacak, tarçın ağırlıklı baharat karışımına sütlü sahlep eşlik eden ef-sa-ne-vi bir aroma. Umarım en kısa zamanda bizlerle buluşur.

ONA Tobacco ürünlerini Da Vinci Terra lüle + elekli yanmaz ile mükemmel bir performans alabilirsiniz. Benim deneyimlerim bu lüle ile oldu.

ONA Tobacco’nun 9 Ekim 2020 tarihi itibariyle çıkarmış olduğu ürünlerin değerlendirmesini bu yazıda bulabilirsiniz.

250 Gr olan Ona Tobacco ürünlerini 65 TL fiyat etiketi ile aromania.kadikoy ve ismailbeylitobacco hesaplarından sipariş verebilirsiniz.

ONA Tobacco Ürünleri
8.4/10
Kullanıcı Değerlendirmeleri
 • Sending
  37 - Thirty Seven
 • Sending
  Manifesto
 • Sending
  La Boom
 • Sending
  Orange Cream
 • Sending
  Tw App - Çift Elma
 • Sending
  Bubblade
 • Sending
  Grap M.X.X.N.D - Üzüm Nane
 • Sending
  Blueberries
 • Sending
  Fucking Fresh
 • Sending
  Non Stop
Yazıyla ilgili diğer paylaşımlar
Tütün Değerlendirmeleri

Revoshi: 2. Kısım

3 Dakikalık okuma
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba! Ellerinizden öper, bir kızım oldu. Bu süre zarfında sizlerle birşey paylaşamadım. Nargile içmeye yavaş yavaş tekrardan…
Tütün Değerlendirmeleri

ONA Tobacco İncelemesi Round 2

2 Dakikalık okuma
ONA Tobacco, arkasına aldığı rüzgarı doğru kullanarak talep doğrultusunda ürün gamını geliştirmeye devam ediyor. Biz de bu gelişmeleri arayı çok açmadan sizlere…
Tütün Değerlendirmeleri

Meduza Tobacco İncelemesi

2 Dakikalık okuma
Piyasa’da son zamanlarda ismini sıklıkla duyduğumuz, Burdur’da üretilen ama bandrolsüz olarak satılan Karfeyl Tobacco’ya ait olan Meduza Tobacco ürünlerini inceleyeceğiz. Aslında toplamda…

One Response

 1. Vavoulidou vasiliki Ocak 2, 2021

Leave a Reply

×
Tütün Değerlendirmeleri

Türkiye'nin Yerli Premium Markası PLS Tobacco