Lüle DeğerlendirmeleriNargile Üzerine Yazılar

Nargile Üzerine Yazılar: Bölüm 3 – Lüle

2 Dakikalık okuma

Günümüzde eskilerden kalma alışkanlık olan “Toprak lüle” kavramı giderek yerini Seramik lülelere bırakmaktadır, bunun da en temel özelliği aynı lüle ile farklı farklı aromaları tad kalmadan içebilmekte yatıyor ( bazı istisnai tadlar dışında). Bununla beraber de gün geçtikçe yeni yeni lüleler piyasaya sürülmekte ve hangi lüleyi almalıyım soruları çoğalmaktadır. Sizlere bu konuda kısa kısa fikirlerimizi sunalım istedik.

Alpaca Bowl

Öncelikle en revaçta olan ve uzun yıllardır bu alanda üretim yapan Alpaca ve HJ lülelerden bahsedelim: Harmony ve Rook lüleler genellikler Sarı ve kırmızı tütünlere uygundur, bu tütünleri seyrek ve hafif sıkı olarak paketleyerek hava geçişini kolay sağlayabilirsiniz, aynı zamanda bu tarz lüleler közlüklere de uygundur. Siyah tütünler için de biraz lüks lülelerdir çünkü Siyah tütün basılarak yapıldığı için bu lülelerde gereğinden fazla tütün kullanırsınız ve için sonunda çok fazla yaş tütün kalır lüle dibinde ( eğer tabi 4-5 saat içmiyorsanız )

Hookah John 80Feet Bowl Resurrection

Hookah John 80Feet Bowl Resurrection

Bu anlamda öncelikli tercihimiz Siyah tütün için bu fiyat skalasında Alien flashback veya mini Rook – Suri lüleler olmalıdır daha verimli içim sağlamak için

Bunlara muadil ise yerli ürünlerde JG, FN ve YT lüleler mevcuttur, aynı şekilde Rook veya Harmony gibi değerlendirilebilir

JG Bowl

JG Bowl

Biraz daha kaliteyi yükseltmek ve artistik etkiler olsun istersek bu sefer kaşımıza Mason, Stone ve Relix lüleler çıkmakta, hepsi amerikada el yapımı özel kil ve sır kullanılarak yapılmaktalar fakat sınırlı sayıda üretildikleri ve yapısal olarak patentli ürünler oldukları için fiyatları biraz pahalı ve günümüz şartlarında ulaşılması biraz zor ürünlerdir, çoğunlukla farklı farklı modellerle her çeşit tütüne hitab edecek şekilde üretiliyorlar ve sitelerinde satışa koyulmalarıyla bitmeleri bir oluyor.

Onyx Shishaware Bowl - Mason Shishaware

Onyx Shishaware Bowl – Mason Shishaware

Bunları genel olarak Phunnel lüleler olarak değerlendirebiliriz, bunların yanında da eski usul alttan çok delikli mısır tipi denilen klasik lüleler var.

Bu alanda da şu an ülkemizde revaçta olan KS lüleleri görebiliriz, bu tarz lüleler genellikle seyrek veya hafif sıkı paketlemeye uygun olduğu için daha çok sarı ve kırmızı tütünlerde tercih edilmelidir, siyah tütünlerle de yapılabilir fakat içimi çok yoğun ve sert olacağı için herkese uygun değildir.

KS lerin yanında DON, UPG Japona gibi rus lüleleri de mevcuttur, fakat bu lüleler genel olarak Phunnel tipi lülelere oranla çok daha fazla tütün aldığı için genellikle alttaki tütünler daha pişmeden çöpe gidebilir.

Kullanıcı Değerlendirmeleri
  Yazıyla ilgili diğer paylaşımlar
  Lüle Değerlendirmeleri

  Da Vinci Terra vs Japona JS: Hangi Lüle?

  1 Dakikalık okuma
  Yazıma başlamadan önce şunu belirtmeliyim ki, bu değerlendirmede bu lüle yerine şunu alın, bu diğerinden daha iyi yazısı değil. Ve yine önceden…
  Lüle Değerlendirmeleri

  Lüledeki devrim: Tuan Bowls Mr. Dark Leaf

  2 Dakikalık okuma
  İlk çıktığı günden beri dillerden düşmeyen Tuan Bowl, Türkiye’deki lüle üretiminin mihenk taşlarından biri oldu. Sarı tütünde severek kullandığım Morningstar ürününü, sarı…
  Nargile Üzerine Yazılar

  Nereye doğru gidiyoruz?

  2 Dakikalık okuma
  Çok uzun zamandır yazmak istediğim şeyler var nargile sektörü ile alakalı. Bu yazı biraz uzun olabilir, biraz dertleşme biraz serzeniş gibi olacak….

  Leave a Reply