Nargile Üzerine Yazılar

Nargile Üzerine Yazılar: Bölüm 2

3 Dakikalık okuma

Nargile konusunda kısa bir giriş yaptığımız birinci bölümde (okumadıysanız burayı tıklayıp okuyabilirsiniz)  nargilenin tarihinden, ne olduğundan ve gelişiminden bahsetmiştik. Bu yazımda sizlere nargile tütün markaları, tatların gelişimi ve karışımlardan bahsedeceğim. Çayınızdan bir yudum alın ve devam edin 🙂

İlk yazımda bahsettiğim gibi Hindistan’da tütün ve bazı otlardan yapılan karışımlar ile başlamıştı tüm hikaye. Ardından Osmanlı’da tömbeki ile devam etmişti. Zamanla elma gibi aromaların tütüne enjekte edilmesi ile nargilede farklı bir devir başlamış oldu. Meyvesuyu yapımında kullanılan tatlandırıcılar ile piyasaya giriş yapan Arap tütün markaları uzun bir süre piyasayı domine etti. Şuanda bile mekanların çok önemli bir kısmında Al Fakher, Nakla ve Bahreyn markalarından başka bir tütün bilinmiyor.

Nargile kültürünün göçlerle birlikte avrupa ve amerikaya yayılmasının ardından piyasaya farklı markalarda tütünler girmeye başladı. Adını son zamanlarda sıkça duyduğunuz Fumari, Social Smoke, Titanium, Tangiers ve Alchemist gibi tütünler, aromaların bal ve gerçek meyvelerle hazırlamaya başlamasının ardından nargilede 3. devrim yaşanmış oldu. Yukarıda bahsetmiş olduğum markaların da aslında çıkış yeri Ürdün olarak biliniyor. Paketlerinin üzerindeki açıklamayı okuduğumuzda bunu çok daha iyi anlayabiliriz.

Peki tat konusunda nasıl bir karara varacağız?

Öncelikle birbirimize karşı saygılı olmayı öğrenmemiz gerekiyor bu konuda. Şuna çok kez şahit oldum ki anason (çift elma), cappicino ya da elma içen güruh, bunların dışında tatlar sevenlere karşı “sen bu işten anlamıyorsun, karpuz çilek de neymiş?” gibi bana göre saçma sapan bir dialog geçiyor. Yahu sana ne kardeşim? Benim damak tadım böyle. Senin içtiğin anasonu da ben sevmiyorum?

Bu tip önyargılardan şiddetle kaçınmamız gerekiyor. Mahalle baskısından kurtulup tamamen özgür irademiz ile rahatça karar verip farklı tatlar denemeye açık olmamız gerekiyor. Ben şahsen, bir mekana gittiğim zaman öncelikle nargilecinin tütünlerle ilgili bilgisini ölçüp tartıyorum. Eğer bana güven verirse, genel itibariyle nelerden hoşlandığımı söyleyip bana kendi mutfağında daha önce denemiş bir karışımı önermesini bekliyorum. Aksi durumda o mekana bir daha gitmiyorum zaten 🙂 Tütünlerden ve karışımlardan anlamak önemli. Ve eğer eviniz uygunsa evde de farklı markalardan farklı karışımlar alıp denemenizi tavsiye ediyorum.

Tat konusunda bu şekilde deneme yanılmadan sonra damak tadımıza karar verdiysek sıra marka seçiminde.

Klasik seri olan Al Fakher ve türevleri Nakla, Bahreyn tütünlerinin hepsi yapay tatlandırıcılar ve tütüne daha kolay geçirilmesi için gliserin ve glikojen gibi yapay şekerler ve diğer kimyasallar ile üretiliyor. Burada bir parantez açmak gerekirse, normal bir nargile tütününde, sigara tütününe göre 30 kat daha az miktarda kimyasal vardır. Ayrıca tütünün dumanı suda kısmen de olsa temizlendiği için bazı zararlı kimyasalları suda bıraktığını, ki bunu da nargilenin suyunu boşalttığınız zaman asidik olduğunu görüyorsunuz, sigaradan çok daha az zararlı olduğunu internette kısa bir araştırmadan sonra görebilirsiniz. Parantezi burada kapatarak devam ediyorum. Piyasaya çıkan ve son zamanlarda sıkça duyduğumuz diğer markalarda bu tip yapay tatlandırıcılar yok denecek kadar az ve naturel bir şekilde üretiliyor. Özellikle kullandıkları virginia tütünleri, tütün olarak da baskın bir tütün olduğundan tat konusunda çok daha doyurucudur.

Tütünleri bu konuda 3’e ayırabiliriz. 1. Tamamen kimyasallarla üretilen kırmızı tütünler (Al Fakher vb.) 2. Tütün olarak ağır basan ve gerçek anlamda tütün içmek isteyenleri tatmin edecek siyah tütün, Virginia tütünü (Virginia 1 düşük kalite, Virginia 3 yüksek kalite) (Alchemist, Starbuzz Vintage) ve 3. olarak yapıldığı meyvenin tadını en doyurucu şekilde veren sarı Lübnan – Ürdün tütünleri.

Bu konuda benim en çok beğendiğim ve meyve tadını gerçek anlamda aldığım öncelikli olarak virginia ve lübnan tütünleri. Bu tütünler kullanım alışkanlığına göre farklı boyutlarda kesilse de makbul olan çok küçük olmasıdır. Büyük tütün yaprakları daha zor yanacağından dolayı istenilen performansı vermeyecektir.

Tütün kalitesi için benim söyleyeceklerim bu kadar. Ondan sonrası tamamen sizin damak tadınıza kalmış. Kimin ne dediğini hiç sallamayın 🙂

Esenle kalın.

Kullanıcı Değerlendirmeleri
  Yazıyla ilgili diğer paylaşımlar
  Nargile Üzerine Yazılar

  Nereye doğru gidiyoruz?

  2 Dakikalık okuma
  Çok uzun zamandır yazmak istediğim şeyler var nargile sektörü ile alakalı. Bu yazı biraz uzun olabilir, biraz dertleşme biraz serzeniş gibi olacak….
  Nargile Üzerine Yazılar

  Hangi aromada hangi markayı tercih ediyorum?

  1 Dakikalık okuma
  Uzun süredir beklediğiniz konuyu sizler için bugün masa yatırıyoruz 🙂 Gerek instagram adresimiz üzerinden (@nargile.gurme) gerek facebook hesabımız üzerinden ve gerek mail…
  Lüle DeğerlendirmeleriNargile Üzerine Yazılar

  Neden çoğu paylaşımımda Da Vinci Terra lülesi var?

  2 Dakikalık okuma
  Bu başlığı atarken aklıma geldi; web sitemizde en çok haksızlık ettiğim ürün Da Vinci Terra sanırım. Çoğu paylaşımımda bu ürünün görselini kullanmama…

  Leave a Reply