Nargile Üzerine Yazılar

Nargile Üzerine Yazılar: Bölüm 1

2 Dakikalık okuma

Son zamanlarda gidecek doğru düzgün bir mekan bulamadığım için bu sefer farklı bir yazı ile karşınızdayım. Bu yazı dizisinde, “Şehrin En İyi Nargile Mekanları” mottosu ile yola çıktığımız ve herkesin çok iyi nargile içmesini arzuladığımız bu oluşumda, nargilenin tarihi, gelişimi ve geleceği hakkında konuşup dertleşmeyi amaçlıyorum.

O klasik soru ile başlayalım isterseniz: Nargile nedir?

Nargile kısaca tütünün, su ve köz yardımıyla içilme aracıdır. Çok kısa oldu dimi 🙂 siz daha kapsamlı bir cevap bekliyordunuz biliyorum. O halde gelin, bu kısa cevabı uzun uzun açıklamaya çalışalım..

Nargile takımı temel olarak 4 parçadan oluşur. Bunlar lüle,  ser, cam ve marpuçtur. Lülenin içine konulan tütün, üstteki kömürün yakması sonucunda çıkardığı duman, marpuçtan çekilen havanın içerde oluşturduğu vakum etkisi ile serden geçerek suya çarpar. Suya değen duman bazı kimyasalları burada bırakarak kısmen temizlenir ve marpuçtan geçerek insan vücuduna girer. Buraya kadar herşey normal. Peki, günümüzde bu kadar yaygın hale gelen nargilenin anavatanı neresidir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Gelin biraz bu noktaya değinelim.

Nargilenin çıkış yeri Hindistan olarak biliniyor. Bazı kaynaklar Fas dese de baharat yolu üzerinde farklı ülkelerde kısa bir süre canlanmış olması çok olasıdır. Hindistanda, hindistan cevizinin kırılarak bir kamış yardımı ile tütüne farklı otlar karıştırılarak içilmeye başlanmıştır.

Nargilenin bir doğu kültürü olarak ortaya çıktığı için Osmanlı’ya geçişi çok uzun sürmedi. Osmanlı’da hindistan cevizinden farklı olarak günümüz kahveci takımlarının ilkel halindeki takımlarda sabit marpuçla içilirdi. Tütün olarak, tabi o zamanlar Al Fakher’miş Nakla’ymış filan hikaye, saf tütün (tömbeki) kullanılırdı. Osmanlı’dan beri çok uzun zaman tömbeki ile içilen nargile, herhalde bizim gibi hep aynı şeyi içmekten sıkılan gurmeler tarafından tütüne farklı aromaların eklenmesi ile 90lı yılların başından itibaren elma nane üzüm gibi tatlarla içilmeye başlanmıştır.

Farklı aromalar ile içilmeye başlanması nargile konusunda başka bir devrin açılmasına vesile olmuşlardır. Tütünlerdeki bu değişim yaklaşık 10 yıl sürdü ve 2000’li yılların ortasında artık farklı aromalar ile tatlandırılmış tütünler karşımıza çıktı. Ben 2007’yi nargile konusunda 3. kırılma noktası olarak tanımlıyorum. Batıya göç eden Arap’lar bu kültürü Avrupa ve Amerika’ya taşınmasına sebep oldu.

Kabul etmek gerekirse, bizim gibi olanla yetinmeyen ve her alanda daha ileri gitmeyi benimseyen Avrupa ve Amerika, nargileyi de bizden daha iyi seviyelere taşımışlardır. Öncelikle sabit aromaları kabul etmeyip farklı tatlar ortaya çıkarmaları, daha sonra da nargile takımlarında farklı konseptlere gidince nargilenin lokomotifi onlar olmuştur.

Nargilenin kısaca tarihi böyleydi. Bir sonraki yazımda tütün markalarını, tatları ve karışımları irdeleyeceğiz. Esenle kalın.

Kullanıcı Değerlendirmeleri
  Yazıyla ilgili diğer paylaşımlar
  Nargile Üzerine Yazılar

  Nereye doğru gidiyoruz?

  2 Dakikalık okuma
  Çok uzun zamandır yazmak istediğim şeyler var nargile sektörü ile alakalı. Bu yazı biraz uzun olabilir, biraz dertleşme biraz serzeniş gibi olacak….
  Nargile Üzerine Yazılar

  Hangi aromada hangi markayı tercih ediyorum?

  1 Dakikalık okuma
  Uzun süredir beklediğiniz konuyu sizler için bugün masa yatırıyoruz 🙂 Gerek instagram adresimiz üzerinden (@nargile.gurme) gerek facebook hesabımız üzerinden ve gerek mail…
  Lüle DeğerlendirmeleriNargile Üzerine Yazılar

  Neden çoğu paylaşımımda Da Vinci Terra lülesi var?

  2 Dakikalık okuma
  Bu başlığı atarken aklıma geldi; web sitemizde en çok haksızlık ettiğim ürün Da Vinci Terra sanırım. Çoğu paylaşımımda bu ürünün görselini kullanmama…

  Leave a Reply