Tütün Değerlendirmeleri

Kenzimen Tobacco Değerlendirmesi

3 Dakikalık okuma

Nargile tütün değerlendirmelerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Önceki yazılarımıza bu linkten ulaşabilirsiniz. Bu değerlendirmemizde piyasaya çıkmak için gün sayan (bu yazıyı ileri bir tarihte okuyorsanız belki de şuan piyasada olan) Kenzimen Tobacco ‘nun elime geçen 5 adet ürününün genel değerlendirmesini sizlerle paylaşacağım.

Kenzimen Tobacco, 2017 yılında İzmir’de kuruldu. Sahibi Hasan Kılıç, uzun yıllar Suudi Arabistan’da nargile tütünü imalatı üzerinde çalıştıktan sonra bu deneyimini başarılı bir girişim ile Türkiye’de devam ettirme kararı almış. Halihazırda Avrupa’da ve dünyanın diğer çeşitli yerlerinde Kenzimen Tobacco ürünleri satılmaya başlandı. Türkiye’de doğan bu firmanın ihracata katkılarından dolayı tebrik etmek istiyorum.

Kısa bir bilgilendirmenin ardından ürünlerin değerlendirmesine başlayabilirim 🙂

Bana gönderilen numuneler arasında üzüm nane, limon nane, city star, mango nane ve al burkan ürünleri bulunuyordu. Kırmızı ve sarı renkte üretilen bu ürünlerden muhtemelen kırmızı versiyonu ağırlıkta olmak üzere ülkemizde sunulacak. Bu arada röportaj sırasında nargile tütünününde neden kırmızı gıda boyasını kullandıklarını sordum. Sebebi Arapların bu rengi çok sevmesi ve kırmızı tütün olmazsa o nargileyi tercih etmemeleriymiş. Bu yüzden kırmızı tütün kültürü bize Araplardan geçtiği gerçeğini öğrenmiş oldum.

Tütünün kesimi ve şerbeti istenilen düzeyde, yani ek olarak hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Bu hem ev kullanıcıları için hem de tezgah işletmecilerinin işini kolaylaştırıyor diyebilirim. Sadece içinden nadiren çıkan yapraktaki kılcal damarların temizlenmesi gerekiyor.

Kenzimen Tobacco’nun ürün yelpazesi oldukça geniş ve benim denediğim her ürün o meyvenin ya da aromanın tadına çok yakın. Dolayısı ile kullanılan aromaların kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Karışımlarda ise oranlar mükemmel yakalanmış. Mesela üzüm nane karışımındaki nane oranı tam istediğim gibi. Nane az ve sadece alttan destekleyici olarak geliyor. Bazı markalarda olduğu gibi önden ve baskın değil.

Kenzimen Tobacco ürünlerini hemen hemen bütün kurulumlarla denedim. En iyi performansı içi sırlanmış klasik alttan 4-5 delikli lülede aldığımı söyleyebilirim. Közlük olaraksa elekli yanmaz veya lotus & ignis kullanılabilir. Benim bu hali ile ölçümlerimde tadı 1 saat 30 dakika ile 1 saat 45 dakika arasında tadında değişiklik olmadan götürdü. Yüksek ısıya tahammül edebilmesi de küp kömür kullanımına olanak sağlıyor. Kömürdeki tercihim ise One Nation oldu.

Peki hiç mi kötü yanı yok bu tütünün? Dediğinizi duyar gibiyim. Benim için damakta bırakmış olduğu yoğunluğun daha fazla olmasını isterdim açıkçası. Premium ürünlere alıştığımdan mıdır bilemiyorum ama o segmentteki ürünlere nazaran tadı biraz çekimser kalıyor. Yerli tütünlerden de örnek vermek gerekirse, Şerbetli, Adalya, Rosanna gibi tütünlerin yarım saat sonraki performansları ile aynı düzeyde. Ama bunu 2 saate yakın verdiği için baştan sona kadar hafif bir içim deneyimi yakalamış oluyoruz. 2 saatlik bir deneyimin sonunda yormamış olması aslında bir avantaj bile sayılabilir. Genel içim yönelimi ağırdan ziyade hafif bir içim olduğu için çoğu içici için bu yoğunluk tatmin edici düzeyde kalıyor. Eğer aroma yoğunluğunu ön plana çıkarırsalar, benim her zaman tercih edebileceğim bir ürün haline gelecektir. Şu andaki hali ile sabahları ya da yemeğin üzerine hemen nargile içeceksem tercih sebebim olur 🙂 Zira nikotin anlamında diğer markalara göre daha az olması bünyeyi de daha az yoracağı anlamına gelir. Kenzimen Tobacco hakkında daha fazla bilgi almak için instagram üzerinden kendileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Başka bir yazıda tekrar görüşebilmek ümidiyle. Unutmayın nargile sağlığa zararlıdır.

Kullanıcı Değerlendirmeleri
  Yazıyla ilgili diğer paylaşımlar
  Tütün Değerlendirmeleri

  Revoshi: 2. Kısım

  3 Dakikalık okuma
  Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba! Ellerinizden öper, bir kızım oldu. Bu süre zarfında sizlerle birşey paylaşamadım. Nargile içmeye yavaş yavaş tekrardan…
  Tütün Değerlendirmeleri

  ONA Tobacco İncelemesi Round 2

  2 Dakikalık okuma
  ONA Tobacco, arkasına aldığı rüzgarı doğru kullanarak talep doğrultusunda ürün gamını geliştirmeye devam ediyor. Biz de bu gelişmeleri arayı çok açmadan sizlere…
  Tütün Değerlendirmeleri

  ONA Bayılacaksınız: ONA Tobacco İncelemesi

  4 Dakikalık okuma
  Türkiye çapında en büyük nargile mekan zincirlerinden biri olan Ottoman Nargile Atölyesi’nin, yaklaşık 2 yıldır titizlikle yürüttükleri arge çalışmasının sonucu ortaya çıkardıkları…

  Leave a Reply